Żłobek
Do grupy żłobkowej przyjmujemy dzieci w wieku od ukończenia około półtora roku aż do osiągnięcia przez nie gotowości do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Gotowość przedszkolna jest indywidualną kwestią, a decyzja przejścia do grupy przedszkolnej podejmowana jest każdorazowo w oparciu o potrzeby rozwojowe i emocjonalne dziecka.
Założenia
Różnowiekowo
Bliżej natury i tradycji
W Dziecięcej Osadzie podchodzimy indywidualnie do potrzeb każdego dziecka, dlatego też nasze grupy żłobkowe liczą maksymalnie 12 osób.
Grupa różnowiekowa stanowi powrót do sprawdzonych i przez wieki stosowanych standardów wychowawczych. Ta forma stwarza możliwości wchodzenia w różnorodne relacje społeczne, nie tylko z dziećmi w tym samym wieku i na podobnym poziomie rozwoju, ale także ze starszymi, jak i młodszymi. Z grupą różnowiekową nie powinien pracować jeden nauczyciel, dlatego też w naszych grupach dzieciom towarzyszą dwaj nauczyciele. Ze względu na duże różnice rozwojowe konieczna jest współpraca dwóch dorosłych osób i odpowiednie zaplanowanie wyposażenia sali z uwzględnieniem różnic rozwojowych wszystkich dzieci.
Naturalna Adaptacja
W zgodzie z gotowością dziecka i rodzica
Każde, nowo przybyłe dziecko, przed którym stoi często stresujący etap jakim jest adaptacja żłobkowa czy przedszkolna uczestniczy w indywidualnie zaplanowanym procesie adaptacji. Plan adaptacji każdorazowo omawiany jest z rodzicem przy wsparciu psychologa i wychowawców grupy.
Czas trwania procesu adaptacji uzależniony jest od gotowości dziecka – trwa tak długo, jak jest to potrzebne. Naszym zadaniem w tym okresie jest dostarczenie dziecku pozytywnych doznań społeczno – emocjonalnych, które pozwolą mu zbudować poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu.
Proces adaptacji wymaga jednoczesnego pełnego zaangażowania od rodzica i wychowawców grupy, lecz przeprowadzony z uważnością pozwoli dziecku na dołączenie w bezpieczny sposób do nowej społeczności. W naszej Osadzie rekrutacja jest całoroczna.
Kontakt z naturą
Kontakt z naturą
Nasza Osada mieści się w leśnej otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, dlatego też stałą aktywnością̨ dnia jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
O każdej porze roku wybieramy się na wycieczki do pobliskiego lasu, aby móc obserwować zmiany w otaczającym nas świecie. W ciepłych miesiącach większość czasu spędzamy na łonie natury. Posiłki w sezonie wiosenno – letnim również jemy w ogrodzie.
Nasza przestrzeń
Pozwól dziecku na samodzielność, a zobaczysz zachwyt w jego oczach
Każda sala w Dziecięcej Osadzie wyposażona jest w naturalne pomoce edukacyjne oraz atestowane zabawki wykonane z takich surowców, jak drewno, metal, szkło, stal. Wierzymy w to, że wymiar estetyczny otoczenia wspiera i stymuluje dziecko do twórczego postrzegania świata i uwrażliwia na piękno.
W każdej z sal dzieci mają dostęp do łazienek, jak również do własnego dostosowanego do potrzeb dziecka zaplecza kuchennego z własnym piekarnikiem, lodówką, zlewem i przyborami kuchennymi. Kuchnie znajdujące się w salach mają za zadanie pozwolić dzieciom na samodzielność i zachęcić je do własnoręcznego przygotowania wspólnych posiłków (np. zdrowe przekąski, babeczki czy urodzinowe wypieki).
Własny ogród zabaw
Własny ogród zabaw
Do dyspozycji dzieci jest ogród zabaw zaprojektowany z myślą o stymulacji kreatywności, niezależności i swobodzie zabawy. Mamy górkę, ślizg do zjeżdżania, liny do wspinania, sztalugi do malowania farbami i kredą, wigwam do zabaw wszelakich, tratwę z żaglem – zastosowanie dowolne, ogromną piaszczystą plażę, piękną błotną kuchnię dostępną dla mniejszych i większych dzieci, małą równoważnię i tor do jazdy rowerkami, hulajnogami i wszystkim co ma koła. Hodujemy rośliny i bawimy się wodą, a to wszystko pod wielokolorowymi przeciwsłonecznymi żaglami. Prowadzimy również własny mały ogródek i mamy narzędzia odpowiednie dla małych ogrodników. To wszystko, aby dziecko wzrastało w poczuciu sprawstwa i samodzielności, a każda podejmowana aktywność wzmacniała w wierze w swoje możliwości i poczuciu własnej wartości.
Wyżywienie
Dziecko ekspertem w sprawie swojego głodu i sytości
W Dziecięcej Osadzie każde dziecko traktujemy jak eksperta w sprawie swojego głodu i sytości. Wierzymy, że zaufanie dziecku i oddanie mu decyzyjności w sprawie głodu i sytości – to najlepsza inwestycja w jego zdrowie fizyczne i psychiczne.
Obserwujemy dzieci i zachęcamy je do słuchania swojego organizmu. „Czy twój brzuszek już jest pełny?”, „Czy twój brzuszek jest najedzony?” – tego typu sformułowania pomagają dzieciom utożsamiać odczucia pochodzące z ciała z pojęciem bycia najedzonym i jednocześnie wzmacniają dziecko w zaufaniu do samego siebie.
Różnorodne zajęcia
Różnorodne zajęcia
Zajęcia w naszej Osadzie zapewniają całościową stymulację rozwoju dziecka i są wkomponowane w rytm dnia/miesiąca i roku w taki sposób, aby dostarczyć dzieciom wystarczającej ilości bodźców potrzebnych do harmonijnego rozwoju, przy jednoczesnej uważności, aby nadmiar wprowadzanej tematyki czy formy zajęć nie przytłoczył naszych mieszkańców.
Dzieci na co dzień mają kontakt z językiem angielskim poprzez zabawę, zajęcia i rozmowy z nauczycielami.
Pielucha
Pielucha – tak czy nie?
Wierzymy w to, że dziecka nie należy popędzać i trenować do osiągania pewnych umiejętności, żeby zdobyły je jak najwcześniej.
Wszystko ma przyjść naturalnie, gdy dziecko poczuje się gotowe do tego, by spróbować. Zdobycie umiejętności samodzielnego sygnalizowania i realizowania potrzeby wypróżniania to ważny moment w jakim dziecko zdobywa poczucie sprawczości. Ten etap rozwoju wymaga od dziecka gotowości psychicznej, dojrzałości fizycznej organizmu i poczucia bezpieczeństwa.
Drzemka
Dziecko ekspertem w sprawie swojego głodu i sytości
Nie mamy w naszym planie dnia sztywnych godzin spania. Dzieci odpoczywają i śpią w zgodzie ze swoimi potrzebami. Takie podejście daje kolejną szansę na budowanie zaufania do swoich odczuć i sygnałów z ciała, na rozpoznawanie i podążanie za własnymi potrzebami.
W ciągu dnia organizujemy dzieciom przestrzeń do relaksacji i wypoczynku. Pokazujemy dzieciom jak mogą się wyciszyć i zrelaksować. Młodsze dzieci mogą zasypiać w wózkach w salach bądź na ogrodzie, chuście lub nosidle, czy na leżaczkach. To dziecko komunikuje swoje potrzeby, a my za nimi podążamy.
Społeczność
Rodzic - dziecko - przedszkole
Ważne są dla nas relacje z rodzicami, dlatego proponujemy systematyczne spotkania w ramach budowania społeczności. Rodziców zapraszamy również na szkolenia, warsztaty i wspólne świętowanie.
Budujemy naszą osadę w oparciu o wspólnotę, relację i kontakt, staramy wspierać się w byciu wystarczająco dobrymi rodzicami i nauczycielami.
Karmienie piersią
W zgodzie z naturalnym procesem rozwoju dziecka
Wspieramy mamy w karmieniu piersią. Mamy mogą swobodnie karmić dziecko w naszej osadzie przed pożegnaniem czy zaraz na powitanie. Jeśli mama chce zapewnić dziecku karmienie w ciągu dnia to może odpowiednio przygotować i zabezpieczyć pokarm który dziecko otrzyma.
Ekologicznie
Zdrowo, bezpiecznie, w trosce o planetę
Bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo dzieci, dlatego też dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze przedszkole i żłobek spełniało wszelkie wymogi straży pożarnej i sanepidu. Posiadamy wytyczone drogi pożarowe, ewakuacyjne, nowoczesny system przeciwpożarowy. Do wykończenia wnętrz zostały użyte tylko atestowane, ekologiczne materiały. Każda z sal jest indywidualnie wentylowana i klimatyzowana. Aby zadbać o zdrowie dzieci w salach znajdują się profesjonalne oczyszczacze powietrza.
W ramach czesnego zapewniamy
-
całodzienną opiekę
-
pracę z materiałem Montessori
-
naukę języka angielskiego
-
zajęcia muzyczne (muzyczne poranki, koncerty prowadzone przez zaproszonych gości, wspólne muzykowanie)
-
zajęcia z udziałem zwierząt (alpaki, psy, małe zwierzęta gospodarskie)
-
zajęcia ruchowe
-
zajęcia wspierające rozwój senso-plastyczny
-
zajęcia w ramach Leśnej Akademii Montessori (LAMA)
-
tematyczne zajęciach w grupie (min.: wspólne gotowanie, budujące postawy ekologiczne, eksperymenty)
-
spotkania z ciekawymi gośćmi, których zapraszamy do naszej Osady
-
świętowanie urodziny – to ważny moment w życiu każdego człowieka, dlatego też w naszej społeczności celebrujemy urodziny każdego z jej członków.
-
opiekę logopedyczną i psychologiczną. Wstępna diagnoza odbywa się w ramach comiesięcznej opłaty.
-
szkolenia dla rodziców
CZESNE
pobyt całodzienny
1900 PLN /miesięcznie
CZESNE
pobyt do 14:00
1700 PLN /miesięcznie
WYŻYWIENIE
dodatkowo płatne
od 23 PLN /za 1 dzień
Wpisowe – opłata jednorazowa w wysokości 1000 zł.
15% zniżki dla drugiego dziecka
Adaptacja – bezpłatna* + wyżywienie od 23 zł/dzień po rozpoznaniu gotowości dziecka do wspólnych posiłków
*przez okres pierwszych 2 tygodni