Dziecko ekspertem w sprawie swojego głodu i sytości

W Dziecięcej Osadzie każde dziecko traktujemy jak eksperta w sprawie swojego głodu i sytości. Wierzymy, że zaufanie dziecku i oddanie mu decyzyjności w sprawie głodu i sytości – to najlepsza inwestycja w jego zdrowie fizyczne i psychiczne.

Obserwujemy dzieci i zachęcamy je do słuchania swojego organizmu. „Czy twój brzuszek już jest pełny?”, „Czy twój brzuszek jest najedzony?” – tego typu sformułowania pomagają dzieciom utożsamiać odczucia pochodzące z ciała z pojęciem bycia najedzonym i jednocześnie wzmacniają dziecko w zaufaniu do samego siebie.

Na ilość zjadanego jedzenia ma wpływ całe mnóstwo czynników: nastrój, zmęczenie, przebyta aktywność fizyczna, aktualny stan zdrowia itd. Wszystko to sprawia, że jednego dnia to samo dziecko jest w stanie zjeść z apetytem pięć posiłków, a dwa dni później upiera się tylko przy jednym. Dziecko ma prawo nie zjeść posiłku – bo nie jest głodne, bo mu nie smakuje, bo nie ma ochoty. Jeśli takie sytuacje powtarzają się notorycznie, staramy się nieco zmodyfikować menu i uwzględnić kulinarne preferencje dziecka.

Mając na uwadze specjalne potrzeby żywieniowe dzieci w okresie tak intensywnego rozwoju, jak i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od pierwszych lat życia, współpracujemy z firmą cateringową „Educhef”, która zapewnia nam dobrze zbilansowane posiłki pozbawione cukru. Dostępne są diety z dowolnymi wkluczeniami.

Przez cały rok dzieci mają stały dostęp do bogatego wyboru warzyw i owoców i zdrowych przekąsek, a w okresie wiosenno – letnim mogą zajadać się sezonowymi warzywami i owocami, również z własnego ogródka – o który samodzielnie dbają.